Aktualności

Oferta pracy – pracownik administracyjno-biurowy z obsługą turysty

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA należy do grona największych obiektów muzealnych w Polsce. Dla zwiedzających udostępniamy ponad 5000 m2 powierzchni wystawienniczej zorganizowanej w poprzemysłowej przestrzeni w halach dawnej walcowni cynku. Walcownia jest oddziałem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej w Polsce niezależnej organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną zabytków kultury technicznej.

Właśnie zaczęliśmy rekrutację do naszego zespołu –  jeżeli jesteś osoba otwartą na kontakty z innymi, interesuje Cię historia, uśmiechasz się często i masz głowę pełną pomysłów to zapraszamy Cię do naszego zespołu. 

Do Twoich obowiązków należeć będzie min:

• obsługa administracyjna biura,
• prowadzenie niezbędnej dokumentacji, raportów, rozliczeń ,
• przygotowywanie i składanie wniosków o dofinansowania projektów,
• wsparcie współpracowników muzeum,
• obsługa turystów w zakresie merytorycznym i informacyjnym,
• promocja i informacja nt. realizowanych przedsięwzięć muzeum,
• obsługa kasy fiskalnej i terminala  płatniczego,
• sprzedaż biletów i pamiątek,
• pomoc przy organizacji i realizacji imprez, konferencji w wydarzeń,
• utrzymanie porządku na terenie obiektu,

Oczekujemy od Ciebie:

• wykształcenie średniego/ wyższego, w trakcie studiów
• wysokiej kultury osobistej
• dobrych umiejętności komunikacyjnych
• dobrej organizacji pracy własnej
• bardzo dobrej współpracy w zespole
• znajomości pakietu MS Offic
• komunikatywnej znajomości  języka angielskiego lub niemieckiego
• prawa jazdy kat. B

Oferujemy:

• zatrudnienie w ramach umowy zlecenie/o pracę
• wynagrodzenie adekwatne do Twoich umiejętności i zaangażowania

• zatrudnienie w ramach umowy zlecenie/o pracę
• wynagrodzenie adekwatne do Twoich umiejętności i zaangażowania
• prace w młodym i dynamicznym zespole,

Aplikacje prosimy przesyłać wyłącznie na adres e-mail: maciej.madry@muzeatechniki.pl


Wirtualny Przewodnik w Walcowni

Chcesz odwiedzić Muzeum w zupełnie nowy sposób?
Odkrywaj Walcownie z wirtualnym przewodnikiem, w którego rolę wcielił się Pan Janusz Stolorz ostatni nadmistrz Walcowni!

W programie zwiedzania: rozpoczęcie w sali kinowej filmem „OSTATNIA SZYCHTA” oraz przywitaniem przez wirtualnego przewodnika i samą WALCOWNIĘ. Następnie aż 8 stacji kontrolnych z ponad 14 najciekawszymi punktami Muzeum. Pan Janusz opowie o historii miejsca, jak i pozwoli na samodzielne zapoznanie się z danym urządzeniem oraz pozostawi czas na swobodne wykonywanie zdjęć. W wybranych turach będziecie Państwo mogli zobaczyć w ruchu jedną z naszych działających maszyn.
Umów się na tę niezwykłą podróż już dziś!

Rezerwację przyjmujemy telefonicznie 727 600 186 bądź mailowo walcownia@muzeatechniki.pl

Ceny biletów na zwiedzanie z Wirtualnym Przewodnikiem

Rodzaj biletuCena
Bilet normalny30.00 zł / os.
Bilet ulgowy20.00 zł / os.

Godziny wyjść z Wirtualnym Przewodnikiem

DzieńGodzina
Wtorek – Piątek11:00, 13:00
Weekendy11:00, 13:00, 15:00
Zwiedzanie z Wirtualnym Przewodnikiem trwa ok. 70 min.

WALCOWNIA ZNOWU OTWARTA!

Informujemy, że od dnia 4.05.2021 r. (Poniedziałek) Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA dostępna jest dla zwiedzających!

W Muzeum prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Ciąg technologiczny tworzą m.in. piece do topienia, piec grzewczy do płyt cynkowych, karuzela odlewnicza, walcarki wstępne i wykańczające a także nożyce do cięcia blach. Całości dopełnia zespół 4 oryginalnych maszyn parowych w przeszłości napędzający urządzenia w walcowni. Okazjonalnie ciąg technologiczny prezentowany jest w ruchu, w oparciu o zabytkowy silnik elektryczny dużej mocy, walcarki czy nożyce wprawiane są w ruch.


WEEKEND OTWARCIA 6/7.02.2021 r.

Zapraszamy na wyjątkowy weekend z Walcownią – już w tą sb i nd o godz. 12.00 (6 i 7.02.2021 r.) ostatni nadmistrz Walcowni Pan Janusz Stolorz zaprezentuję pokaz mini ciągu technologicznego, a także opowie o swojej pracy w Hucie, ale i nie tylko. Pokażemy rozruch m.in : nożycy krążkowej, giltynowej a także naszej Gryfnej Frelki – Walcarki wykańczającej. Po długim kimaniu znów bydzie u nos larmo ! Nie możecie tego przegapić. Trefić chcymy do kożdego, bo to bydzie fest gryfny fajer, udostępniajcie!


IV FESTIWAL GIESCHE 24.10.2020 r.
Bądź jak Giesche…

Myśleliście kiedyś jak wyglądała codzienność XVII-wiecznego przedsiębiorcy? Jak ludzie żyli w tamtych czasach, jak wyglądali? Jak to jest kupić ogromną fabrykę? Spieszymy z informacją, że nie musicie uruchamiać wyobraźni, ponieważ już w jedną z październikowych sobót  przeniesiemy się wspólne w te odległe czasy!

Każdy z was może wciąć udział w fabularyzowanej grze miejskiej, w której wcieli się w spadkobierców Georga Giesche’go. Będziecie mogli kupować, sprzedawać i licytować obiekty. Tegoroczna edycja pod hasłem „Bądź jak Giesche”  sprawi, że Katowice staną się dla nas planszą, po której będziemy się poruszać i poznawać obiekty należące do legendarnej Spółki Giesche. Uczestnicy poznają takie obiekty jak Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Fabrykę Porcelany, Galerię Szyb Wilson oraz osiedle Nikiszowiec! 

To nie koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień. Chcecie się przekonać, którzy spadkobiercy Georga są wciąż żyją w murach Walcowni? O godzinie 18.00 zapraszamy uczestników festiwalu oraz wszystkie zainteresowane osoby na nocne zwiedzanie z… duchami!

Ramowy plan Festiwalu

10.00 Start Festiwalu i gry miejskiej (Walcownia)
16.00 Finał oraz rozstrzygnięcie wyników gry miejskiej (Walcownia)
18.00 Nocne zwiedzanie z duchami (Walcownia)


Rozruch Maszyn. Zakończenie sezonu motorowego w Walcowni
10.10.2020 r.


W Sobotę 10.10.2020 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do Katowic, do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA na zakończenie sezonu motorowego.

W „Rytmie Maszyn” to spotkanie z dawną techniką użytkową w najlepszym wydaniu – w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną w ruchu m.in. zabytkowe motocykle amerykańskie Harley-Davidson i Indian, spalinowe silniki okrętowe i stacjonarne, zabytkowe samochody i motorowery.

Zbiory Muzeum to ponad 30 sprawnych technicznie motocykli, w tym m.in. jedyny w Polsce Harley-Davidson F z 1924 r., Indian Chief 340 z 1940 r. uchodzący za najpiękniejszy motocykl w historii motoryzacji czy Harley-Davidson WLA – jeden z symboli II Wojny Światowej.

Od 2016 r. w Walcowni znajduje się również wyjątkowa kolekcja stacjonarnych silników spalinowych Jacoba Peppinga prezentująca rozwój napędu spalinowego na przestrzeni całego XX wieku. W kolekcji znajdują się niewielkie stacjonarne silniki warsztatowe oraz 12 cylindrowe silniki okrętowe.


INDUSTRIADA 2020
26.09.2020 r.

Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim. Tu każdego roku odbywa się INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy.

26 września rozpocznie się kolejna, już 11 edycja. 301 wydarzeń w 36 zabytkach techniki w 23 miejscowościach województwa śląskiego. W tym w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, największej zabytkowej przemysłowej hali na Śląsku udostępnionej dla zwiedzających!

Program

12:00-13:00 – warsztaty lasy w szkle
13:30-14:30 – warsztaty kosmetyczne
14:30-15:30 – warsztaty z ceramiki
15:00-15:15 – Maszyna w ruchu (uruchomienie maszyny)
15:30-16:30 – warsztaty z szycia
15:30-16:30 – koncert kapeli „Kosztowioki”
16:30-17:30 – pokaz chemiczny

Fabularyzowane zwiedzanie Walcowni w godzinach 11:00-12:00, 12:00-13:00, 13:00-14:00 oraz 14:00-15:00.

Informacje dodatkowe:

1. Wydarzenie biletowane. Bilety dostępne w Kasie Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w cenie 10.00 zł / os.
2. Na udział obowiązują zapisy pod adresem ewelina.smigiel@muzeatechniki.pl lub numerem telefonu 727600186


Walcownia w rytmie maszyn
11.06.2020 – 14.06.2020

To co wyróżnia pojazdy i maszyny ze zbiorów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska to ich autentyzm i różnorodność. Odrestaurowywane są i przywracane do ruchu z poszanowaniem ich zabytkowej substancji, zgodnie z realiami i wymaganiami epoki z której pochodzą. Najstarsze ze zgromadzonych przez nas pojazdów wyprodukowane zostały jeszcze w połowie XIX stulecia, najmłodsze egzemplarze pochodzą z początku lat 90-tych XX wieku. Różnorodność umożliwia prezentację historii rozwoju środków transportu – przede wszystkim szynowego i kołowego – na przestrzeni ponad 100 lat.

W Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach prezentowany jest unikatowy na skalę europejską zabytkowy ciąg technologiczny produkcji blach cynkowych. Potężne, ponad 100 letnie maszyny wciąż wykorzystywane są zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem w trakcie okazjonalnych prezentacji.

Dodatkową atrakcję Walcowni stanowi wyjątkowa kolekcja zabytkowych motocykli Harley-Davidson i Indian. Wśród pochodzących z lat 1924 – 1986 egzemplarzy znajduje się m.in. Indian Chief uchodzący za jeden z najpiękniejszych motocykli świata, wojskowy Harley-Davidson WLA będący jednym z symboli II Wojny Światowej czy Harley-Davidson F z 1924 r., jeden z najstarszych czynnych motocykli w Polsce.

Program

10:00 Otwarcie Muzeum
12:00 Prezentacja pracy zabytkowej wytłaczarki,
13:00 Prezentacja pracy nożyc krążkowych,
14:00 Prezentacja pracy nożyc wstępnych,
15:00 Prezentacja pracy gilotyny
18:00 Zamknięcie Muzeum

Ceny biletów:

Osoby dorosłe: 28.00 zł / os.
Seniorzy: 23.00 zł / os.
Dzieci i młodzież szkolna do 18-tego roku życia: 19.00 zł / os.
Rodzinny: 85.00 zł / 4 os.