Lekcje muzealne

Lekcje muzealne w Walcowni Cynku.

Zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych i zwiedzania wystaw w wnętrzach zabytkowej Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach. Zajęcie są prowadzone w dwóch blokach: Edukacja regionalna i Historia przedmiotu – z dziejów techniki.

Edukacja regionalna – Cynk górnośląskie złoto. Historia hutnictwa cynku na Górnym Śląsku.

Zajęcia mają za zadanie przybliżyć dzieciom i młodzieży jeden z mniej znanych epizodów w historii Górnego Śląska, jakim jest historia hutnictwa cynku. W ciągu XIX wieku branża ta stanowiła jeden z głównych czynników wpływających na rozwój regionu, dając pracę tysiącom mieszkańców Górnego Śląska oraz tworząc fortuny miejscowych przedsiębiorców. Ponadto warto pamiętać że przez blisko 150 lat miejscowe hutnictwo cynku było jednym z największych producentów tego metalu na świecie, a opracowywane tutaj technologie stanowiły wzór do naśladowania w innych krajach. Zajęciom towarzyszy zwiedzanie urządzeń zabytkowej Walcowni Cynku oraz innych dostępnych wystaw.

Historia przedmiotu – z dziejów techniki – Opowieść o motocyklach.

W trakcie trwania lekcji uczniowie będą mogły poznać historię motocykli od ich powstania po czasy współczesne. Ten wbrew pozorom prosty środek transportu posiada bogatą historie obfitującą w wiele ciekawostek. Treść lekcji przybliży zwiedzającym podstawowe fakty z dziedziny historii techniki uzupełnione instruktarzem obsługi zabytkowego motocykla czy interesującymi ciekawostkami. Podczas lekcji dzieci i młodzież dowiedzą się np. jak z puszki po pomidorach wykonano prototyp silnika motocyklowego i co może mieć z motocyklem wspólnego tradycyjna lampa karbidowa używana przez lata w górnośląskich kopalniach.

Zajęciom towarzyszy zwiedzanie wystawy motocykli należących do kolekcji naszego muzeum.

Czas trwania lekcji około 45 minut + zwiedzanie ekspozycji.

Cena za grupę do 30 osób 70 zł + cena biletu wstępu 10 zł.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie zainteresowania udziału w lekcjach pod numerem tel. 607-307 – 802 lub na e-mail piotr.rygus@muzeatechniki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *