Industriada

Industriada w Walcowni

11.09.2021 r. (Sobota) z okazji święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady 2021 – zapraszamy do Muzeum Hutnictwa Cynku. Walcownia ze swoim autentycznym charakterem wpisuje się jak żaden inny obiekt w industrialne dziedzictwo regionu. W tym wyjątkowym miejscu wciąż czuć klimat dawnej pracy.

Maszynownia walcowni sfotografowana na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku (fot. zbiory Walcownia)

W tym dniu uruchomimy dla Państwa jedyny w Europie zabytkowy i kompletny ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. Na naszych nożycach, walcarkach i wyciskarkach będziemy ciąg, giąć i walcować!

Program:

10:00 – 12:00 ECO ZABAWKI (warsztaty kreatywne)
Konieczna rezerwacja!


Stworzymy zaskakujące w formach techniczne nowinki z mobilnymi elementami. Ich srebrno-połyskujące człony: głowa, korpus i chwytne konstrukcyjne odnóża połączymy sprytnie używając niebanalnych materiałów. Będą to uszyte maszyny z ruchomymi częściami.

11:00 – 11:30 OSTATNIA SZYCHTA (pokaz filmu)

Film dokumentujący pracę Walcowni w ostatnich latach jej funkcjonowania. Na filmie zaprezentowane są wszystkie maszyny, urządzenia i procesy technologiczne znajdujące się w zakładzie na przełomie XX i XXI wieku. Film „Ostatnia szychta” to doskonała okazja do zobaczenia dawnej Walcowni w ruchu!

Obsługa walcarki wykańczającej „Gryfna Frelka” 1.03.1922 r. (fot. ze zbiorów Walcowni)

12:00 | 14:00 | GRYFNA FRELKA (pokaz pracy maszyny)

Walcownia to przede wszystkim maszyny, które tworzą jedyny w swoim rodzaju ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. Punktualnie o 12:00 rozpoczniemy zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA z Przewodnikiem, na zakończenie uruchomiona zostanie Gryfna Frelka, walcarka wykańczająca z 1904 r. Maszynę uruchomiać będą byli pracownicy szopienickiej Walcowni – m.in. jej ostatni Nadmistrz Janusz Stolorz.

13:00 – 14:30 (warsztaty kreatywne)
Konieczna rezerwacja!

Stworzymy zaskakujące w formach techniczne nowinki z mobilnymi elementami. Ich srebrno-połyskujące człony: głowa, korpus i chwytne konstrukcyjne odnóża połączymy sprytnie używając niebanalnych materiałów. Będą to uszyte maszyny z ruchomymi częściami.

Harley-Davidson Model F. Szkolenie praktyczne w Szkole Mechaników Harley-Davidson. USA lata 20-te XX wieku (fot. ze zbiorów Walcowni)

12:00 – 15:00 | LEGENDA HARLEYA (wystawa maszyn)

W Walcowni prezentowana jest jedna z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji zabytkowych motocykli legendarnych amerykańskich marek Harley-Davidson i Indian. W kolekcji znajduje się m.in. jedyny w Polsce Harley-Davidson F z 1924 r., Indian Chief 340 z 1940 r. uchodzący za jeden z najpiękniejszych motocykli w historii motoryzacji czy Harley-Davidson WLA, motocykl wojenny, który stał się jednym z symboli II Wojny Światowej. W trakcie Industriady zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie wystawy z Przewodnikiem.

16:00 – 17:00 | POKAZ PRACY CIĄGU TECHNOLOGICZNEGO (pokaz pracy maszyn)
HIT!

Walcownia to przede wszystkim maszyny, które tworzą jedyny w swoim rodzaju ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. Punktualnie o 16:00 w ruch puszczone zostaną wszystkie maszyny tworzące historyczne wyposażenie Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, zwiedzającym zaprezentuje się nie tylko Gryfna Frelka (walcarka wykańczająca), ale także walcarki wstępne, gilotyny i nożyce do blach. Będziemy ciąg, giąć i walcować!

Bilety

Dorośli: 20.00 zł / os.
Dzieci i młodzież: 10.00 zł / os.

Cena biletu obejmuje wstęp do Muzeum Hutnictwa Cynku i bezpłatny udział w warsztatach, pokazach i zwiedzaniu.

Na warsztaty EKO ZABAWKA obowiązuje rezerwacja – walcownia@muzeatechniki.pl