Industriada 2019 – Bal Hutnika w Walcowni

INDUSTRIADA 2019 OGÓLNY WALCOWNIA 2

8-go czerwca 2019 roku Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA zaprasza na 'Bal Hutnika w Walcowni”.

W tym roku świętujemy! Obchodzimy 10-lecie Industriady – czyli wielkie Święto Szlaku Zabytków Techniki, które należy uczcić balem, a najlepiej „Balem Hutnika w Walcowni”. Nie może Was zabraknąć!

W programie:

11:00 – 14:00 Oprowadzanie z Nestorami – zwiedzanie z przewodnikiem

Oprowadzimy gości po przestrzeni naszego muzeum w strojach hutników. Przewodnikami będą nasi Nestorzy hutnictwa, którzy opowiadać będą ciekawostki związane z pracą hutnika w Walcowni. Będziemy świadkami niesamowitych opowieści robotniczych, które wybrzmią jeszcze dobitniej w industrialnej przestrzeni naszego muzeum, wśród zabytkowych maszyn i ścian nasiąkniętych historią.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 13:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: walcownia@muzeatechniki.pl

11:00 – 15:00 Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie – koncert

Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie wcieli się w Zespół Reprezentacyjny Związku Zawodowego Hutników. Zagrają muzykę przy jakiej bawiono się podczas bali zakładowych. Wyświetlone na telebimie słowa piosenek, będą zachęcać odwiedzających, aby wspólnie zaśpiewać czy też zatańczyć. Dokładnie tak, jak odbywało się to podczas prawdziwych bali zakładowych. Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie ma długoletnią tradycję, początki miasteczkowskiej orkiestry dętej sięgają listopada 1908 roku. Obecnie dyrygentem orkiestry jest Artur Kulka. W skład orkiestry wchodzą muzycy ze wszystkich dzielnic Miasteczka Śląskiego. Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie uczestniczy w wielu lokalnych uroczystościach, koncertach czy imprezach.

11:00 – 15:00 Instalacja filmowa z opowieściami byłych pracowników Walcowni

Podczas „Balu Hutnika w Walcowni” zaprezentowane zostaną przygotowane wcześniej nagrania na których przedstawieni zostaną nasi Nestorzy hutnictwa. Będzie to doskonała okazja, aby przybliżyć zebranym etos pracy hutnika oraz zapoznać się z tym, w jaki sposób przygotowywano się do bali zakładowych oraz jak one wyglądały.

11:00 – 15:00 Biżuteria PRL-u – warsztaty kreatywne

Kolejne warsztaty potwierdzające fakt, iż rękodzieła w obecnych czasach znacząco odżywa. Dlatego warto poświęcić tej sferze kultury odrębne warsztaty, aby udało nam się wspólnie stworzyć piękną biżuterię, którą Panie przyozdabiały się w czasach PRL-u. Będzie to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności manualnych oraz do wykonania pięknych ozdób, które każdy z uczestników będzie mógł potem zabrać ze sobą do domu.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 14:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: adrianna.noszczyk@muzeatechniki.pl

11:00 – 15:00 Pisanie na maszynie – warsztaty

Warsztaty polegać będą na tym, iż odwiedzający będą mogli zetknąć się z dawnym przyrządem biurowym jakim była maszyna do pisania. Goście będą mogli samodzielnie zasiąść przy stole maszyno-pisarskim i stworzyć swój własny tekst lub samodzielnie przepisać usłyszany ze słuchu fragment z pamiętnego przemówienia sekretarzy PZPN, czy też teksty z kultowych PRL-owskich filmów. Z tych warsztatów dowiemy się także jak w tamtych czasach korzystano z takich maszyn oraz jak trzeba było uważać, na popełnienie choćby najmniejszego błędu.

11:00 – 15:00 Kuchnia PRL – warsztaty kulinarne

Podczas każdego balu zakładowego, przodowały przekąski. Mimo ograniczonego dostępu do produktów, żony hutników potrafiły z niewielu dostępnych rzeczy przygotować smaczne potrawy. Podczas warsztatów wraz z kucharzami, goście będą mogli przygotować potrawy, które popularne były w latach 60′ i 70′. Takie potrawy gościły zarówno na domowych stołach jak i podczas bali zakładowych.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 14:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: adrianna.noszczyk@muzeatechniki.pl

11:00 – 15:00 Opaski i fascynatory – warsztaty kreatywne

Rękodzieło przeżywa ponowny renesans, więc aby wpasować się w trendy lat 60′ i 70′, należy własnoręcznie wykonać opaskę na głowę lub fascynator. Zwiedzający poprzez warsztaty docenią czas i pracę, którą trzeba poświęcić na stworzenie i staranne odwzorowanie akcesoriów na głowę. Sprawdzimy ile czasu musiały poświęcić kobiety, by przypominać swoją ulubioną ikonę stylu.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 14:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: adrianna.noszczyk@muzeatechniki.pl

11:00 – 15:00 Pracownia fotograficzna – warsztaty fotograficzne

W stylizowanej pracowni fotograficznej, będzie można wykonać zdjęcia niczym za czasów PRL-u. Profesjonalny fotograf, wykona gościom małe sesje mody, inspirowane pismami ilustrowanymi popularnymi w latach 60′ i 70′, takimi jak m. in: „Ty i Ja”, „Zwierciadło”, „Kobieta i Życie”. Fotograf ustylizuje naszych odwiedzających gości, wzorując się na fotografiach z dawnych bali zakładowych.
Odwiedzający dostaną pamiątkowe fotografie.

11:00 – 15:00 Modny PRL – warsztaty makijażu

W czasach PRL-u, bardzo popularne było przyklejanie sztucznych rzęs w makijażu. Modne było kocie oko, kreska na powiece oraz malowanie się kolorowymi cieniami. Warsztaty makijażu, pozwolą odwzorować wygląd ówczesnych kobiet, które bawiły się na balach zakładowych. Makijaż musiał być odświętny i niecodzienny. Popularne wówczas fascynacje sztuką nowoczesną, okazały się jedną z głównych inspiracji w trendach, w ubiorze oraz w makijażu.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 14:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: adrianna.noszczyk@muzeatechniki.pl

11:00 – 15:00 Fryzury lat 60′ i 70′ – warsztaty fryzjerskie

W latach 60′ i 70′ panowała moda na włosy tapirowane. Fryzury przybierały formy w rozmiarach XXL. Popularne były tapirowane koki. Była to jedna z bardziej typowych fryzur epoki PRL-u, która stała się popularna dzięki znanej ikonie – Brigitte Bardot. Popularne były kręcone włosy i trwała ondulacja. Podczas warsztatów fryzjerskich, specjaliści z dziedziny fryzjerstwa, postarają się odtworzyć wizerunek kobiet z tamtych czasów.

Częstotliwość wydarzenia
co godzinę, ostatnie o 14:00

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: adrianna.noszczyk@muzeatechniki.pl

11:00 – 18:00 Giełda płyt winylowych

Zaprosiliśmy do muzeum Walcownia osoby specjalizujące się w dystrybucji starych płyt winylowych, tj. grupę „@Listopad51”. Stworzymy tym samym mini giełdę winylową, by oddać ducha minionej epoki. Podczas tej giełdy, będzie można nabyć płyty winylowe znanych polskich wykonawców jak i gwiazd muzyki międzynarodowej.

11:00 – 18:00 Huta w obiektywie byłych pracowników – wystawa

W trakcie trwania wydarzenia, w różnych miejscach naszej hali zakładowej, podziwiać będzie można pamiątkowe zdjęcia upamiętniające pracę szopienickich hutników. Na fotografiach zobaczyć będziemy mogli jak bawiono się w ówczesnych czasach podczas bali oraz w jaki sposób hutnicy uczestniczyli w pochodach z okazji Dnia Hutnika.

12:00 Moda lat 60′ i 70′ – pokaz mody

W trakcie trwania naszego industrialnego balu, nastąpi pokaz mody w którym kobiety i mężczyźni, ubrani w typowe dla lat 60′ i 70′ stroje pokażą nam modę oraz styl z tamtych czasów. Będziemy świadkami tego, jak wyglądała moda podczas bali zakładowych. Zaprezentujemy również robotnicze stroje hutników.

14:30 Odznaczenie Honorowe Nestorów

Wzorem dawnych bali hutniczych, odznaczymy naszych Nestorów Hutnictwa pamiątkowymi orderami, dziękując im w ten sposób za wkład w rozwój polskiego przemysłu, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, oraz wierność etosowi pracy, który przewijał się w trakcie całego ich życia. Poprzez honorowe odznaczenia powrócimy po raz kolejny na balowe salony dawnych lat gdzie honorowano zasłużonych dla zakładu pracy robotników.

15:00 Gryfna Frelka – uruchomienie maszyny

Uruchomimy naszą zabytkową walcarkę wykańczającą tzw. „Gryfną Frelką” z 1904 roku, aby chociaż przez chwilę, nasi goście mogli poczuć dźwięk ducha minionej epoki.

Częstotliwość wydarzenia
co pół godziny, ostatnie o 15:30

16:00 Recital „Bal…” – koncert

Recital będzie prezentacją najpiękniejszych piosenek z lat 60′ i 70′ w tym m. in. utworów Anny German. Motywem przewodnim recitalu jest szeroko rozumiany „Bal…”. Zawarte w tekstach pomiędzy utworami przesłania, nawiązują do motywu przewodniego Industriady. Znane odbiorcom piosenki zaprezentowane zostaną w nowych filmowo-kameralnych aranżacjach. W recitalu wystąpią znani artyści, występujący na scenach polskich i międzynarodowych. Skład zespołu: Wojciech Sanocki – pianino, Stanisław Sroka – gitara, Arek Skolik – perkusja, Piotr Górka – kontrabas, Tomasz Soswa – trąbka, Adrianna Noszczyk – wokal.

Czas trwania: 1h 20min.

Rezerwacje prosimy kierować na walcownia@muzeatechniki.pl.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny!

INDUSTRIADA AFISZ 2019 WALCOWNIA

 

Regulamin wydarzenia –> Regulamin Industriady 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *