Harely-Davidson WLA

Motocykl Harley-Davidson WLA w czasie prób poligonowych w 1939 r.

Jedną z wystaw stałych Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA jest wystawa zabytkowych motocykli amerykańskich marki Harley-Davidson i Indian. Wśród ponad 20 egzemplarzy starych motocykli znajduje się m.in. jeden z najpopularniejszych motocykli wojskowych w historii, Harley-Davidson WLA z 1942 roku.  

W 1939 r. Armia Stanów Zjednoczonych złożyła w firmach Harley-Davidson i Indian zamówienie na dostawę motocykli, które mogły być wykorzystywane w celach wojskowych.  Firma z Milwaukee dostarczyła model WLA oparty o model WLD. Po trwających niemal rok testach władze wojskowe zdecydowały się na ofertę Harleya. W modelu WLA dokonano szeregu istotnych zmian komnstrukcyjnych dostosowujących pojazd do wymagań działań w trudnych warunkach – m.in. pojazd 

W momencie przystąpienia USA do wojny cała produkcja firmy Harley-Davidson skierowana została na potrzeby armii. W latach 1941-1945 Harley dostarczył wojsku 90 000 kompletnych motocykli i części zamiennych, z których można było złożyć dalsze 30 000 pojazdów. Harley-Davidson WLA był najliczniej produkowanym modelem motocykla wojskowego w czasie II Wojny Światowej.