Warsztaty w ciemni fotograficznej

Czy kiedykolwiek marzyłeś o przeniesieniu się w czasie do epoki prawdziwej, klasycznej fotografii? Przyjdź i doświadczaj magii na naszych warsztatach fotograficznych, które odbędą się z wykorzystaniem historycznych powiększalników polskiej produkcji i konstrukcji Krokus z lat 1952-1985. To wyjątkowa okazja, aby pracować z rzadko spotykanymi technikami fotograficznymi, które nadal cenią artyści na całym świecie.

Warsztaty poprowadzi Michał Brom, fotograf i rzemieślnik, który kultywuje trwającą już 4 pokolenia tradycję fotograficzną. Na codzień swoją pasję realizuje w rodzinnej firmie fotograficznej Foto Brom.

Będziemy pracować w oparciu o tradycyjne techniki i materiały fotograficzne:

  • Odbitki wykonamy na papierze barytowym (FB – Fiber Base) zamiast współcześnie używanego papieru RS (Resin Coated) aby zapewnić autentyczne doświadczenie i wyjątkową jakość odbitek. Papier barytowy jest znany z niesamowitej trwałości i zdolności do oddania głębokich tonów i bogatych kontrastów, co czyni go ulubionym wyborem artystów i profesjonalnych fotografów. W erze cyfrowej, użycie papieru barytowego staje się coraz rzadsze, ale właśnie to czyni go tak wyjątkowym. Jest to materiał, który był stosowany przez mistrzów fotografii i który nadal jest ceniony za swoje niezrównane właściwości estetyczne.
  • Wykorzystamy prawdziwą suszarkę bębnową do barytu, aby nadać Twoim zdjęciom niezrównany połysk i trwałość. Suszarka bębnowa to klasyczne narzędzie używane do suszenia odbitek na papierze barytowym. Proces ten pozwala na uzyskanie idealnie płaskich odbitek z wyjątkowym, lustrzanym połyskiem, co jest nieosiągalne przy użyciu nowoczesnych suszarek. Ta metoda suszenia, choć bardziej czasochłonna, jest ceniona przez artystów za swoje rezultaty, które nadają odbitkom profesjonalny i ponadczasowy wygląd.
  • Skorzystamy z chemii firmy Foma, znanej z utrzymywania tradycyjnych składów, które zapewniają klasyczny wygląd fotografii. Fomatol to wywoływacz, który od lat cieszy się uznaniem za swoją zdolność do wydobywania głębokich kontrastów i bogatych tonów, co doskonale wpisuje się w klimat naszych warsztatów.

Nasze warsztaty pomogą Ci odkryć tajniki klasycznych technik, od wywoływania, przez suszenie, aż po finalne wykończenie odbitek. Zdobądź umiejętności, które wyróżnią Twoje prace na tle współczesnych fotografii cyfrowych.

Dołącz do nas na wyjątkowych warsztatach fotograficznych, które odbędą się w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, miejscu, gdzie historia przemysłowa łączy się z artystycznym rzemiosłem.

Data: 14/07/2024 r. | Cena: 500 zł/os.

Ważne informacje

  1. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązują zapisy a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
  2. Po otrzymaniu potwierdzenia udziału w warsztatach od organizatorów (email) uczestnicy zobowiązani są do wniesienia zadatku 200,00 zł / os. w celu potwierdzenia uczestnictwa.
  3. Czas trwania warsztatów to ok. 4h
  4. Organizatorzy warsztatów zapewniają uczestnikom papier, chemię oraz wszystkie niezbędne narzędzia i urządzenia a także odzież ochronną.
  5. Uczestnicy pracują na własnych negatywach.
  6. Liczba wykonanych odbitek zależy od stopnia zaawansowania uczestników warsztatów.