11.03.2022 r. w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA odbył się charytatywny koncert, z którego dochód w całości przekazany został dla potrzeb walczącej Ukrainy. W trakcie koncertu odbyła się również aukcja prac wykładowców i studentów katowickiej ASP, która zasiliła naszą zbiórkę.
Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja To Się Uda, organizator zbiórki #RazemDlaUkrainy
Wystawa czasowa w maszynowni Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w dniach 7.05.2022 r. – 31.05.2022 r.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 40 obrazów z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Grupy Janowskiej. Wystawa zaaranżowana zostanie w wyjątkowej przestrzeni hali maszyn parowych Walcowni.
Założona w 1946 roku na świetlicy przy KWK “Wieczorek” jako Koło Malarzy Nieprofesjonalnych przez pionierów śląskich malarzy prymitywistów m.in.: Teofila Ociepkę, Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla, Erwina Sówkę, Leopolda Wróbla, Eugeniusza Bąka, Pawła Stolorza, Antoniego Jaromina, Bolesława Skulika, Gerarda Urbanka przeszła do historii sztuki jako fenomen na skalę światową.
Prace artystów pozostają w zbiorach prywatnych oraz muzeów w Polsce i za granicą. Artyści, których połączyły wspólnota kulturowa, praca na kopalni, zbliżone powojenne losy oraz szacunek do tradycji mikroregionu przerodziły się w twórczą pasję.
Obecnie grupa działa bardzo aktywnie i liczy 14 artystów, tworzą ją: Jan Czylok, Antoni Długi, Jan Jagoda, Agnieszka Niczke-Kamińska, Paweł Kurzeja, Andrzej Piotr Lubowiecki, Irena Magarewicz, Zdzisław Majerczyk, Dieter Nowak, Sabina Pasoń, Bożena Polaczek, Piotr Porada, Stefan Szuster, Artur Śmieja, którzy swoją siedzibę mają w Filii MDK Szopienice-Giszowiec. Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął Antoni Długi.
Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję odkryć czym jest sztuka kinetyczna oraz skonstruować swój własny mobil. Poznamy i utrwalimy nazwy figur geometrycznych oraz zbudujemy swoje własne konstrukcje – rzeźby z metalu, papieru i plastiku poruszające się pod wpływem ruchu powietrza. Wykorzystamy przy tym śmieci, wycinki, zużyte opakowania i przekonamy się, że niektóre materiały mogą być użyte ponownie w innym kontekście – tym samym nadamy im nowe życie i stworzymy małe dzieła sztuki.
Warsztaty dotycząedukacji ekologicznej i artystycznej. Poprzez działania plastyczne dzieci przyswajają wiedzę z różnych dziedzin (geometria, ekologia, fizyka) oraz uczą się wyciągać wnioski na podstawie własnych doświadczeń.
Warsztaty odbywać się będą w Sobotę 23.04 i Niedzielę 24.04 w godzinach od 12:00 do 14:00. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 727 600 186 lub za pośrednictwemFORMULARZA
Celem warsztatów jest zaciekawienie dzieci ekologią i sztuką kinetyczną.
W weekend 23 i 24 kwietnia w związku z Światowym Dniem Ziemi w Walcowni organizujemy Weekend dla Ziemi. Chociaż na chwilę chcemy odwrócić uwagę od konsumpcyjnego stylu życia, który towarzyszy nam każdego dnia, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska.
Jako, że podobno wiosna sprzyja porządkom, 24.04.2022 r. w niedzielę na parkingu Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia odbędzie się Pchli Targ. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sprzedać lub wymienić rzeczy zalegające w szafach, pawlaczach i piwnicach oraz tych, którzy chcą nadać im drugie życie.
Zapraszamy od 10:00 do 16:00
Wstęp będzie wolny dla wystawiających i kupujących. Wystawiający będą mogli również skorzystać ze zniżkowych biletów.
Każdy sprzedający we własnym zakresie organizuje sobie miejsce sprzedaży (stolik, krzesła, wieszaki).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a dla wszystkich sprzedawców oferujemy bilety do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w promocyjnej cenie 15.00 zł / os.
Zapisy przyjmujemy telefonicznie 727 600 186 lub za pośrednictwem FORMULARZA