Nostalgix

Nostalgix. Salon gier w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA | 24.08.2024 – 25.08.2024

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Przenieśmy się razem w czasie do lat, kiedy gry komputerowe i automaty do gier stanowiły centrum naszej rozrywki i pasji. W godzinach od 10:00 do 20:00 będziemy mieli okazję ponownie zanurzyć się w świat kultowych gier z poprzednich dekad.

Co Cię czeka?

Podczas Nostalgix będziecie mieli do dyspozycji ponad 50 stanowisk z komputerami oraz automatami do gier, na których będziecie mogli zagrać w prawdziwe klasyki z lat 80., 90. i 2000. To niepowtarzalna okazja, aby przypomnieć sobie, jak wyglądała rozrywka przed erą nowoczesnych technologii. Wśród dostępnych tytułów znajdą się gry, które na stałe wpisały się w historię gamingu i które z pewnością przywołają mnóstwo wspomnień i emocji.

Odwiedź nas!

To nie tylko możliwość grania w tytuły z młodości, ale także okazja do spotkania innych entuzjastów retro-gamingu. Atmosfera tego wydarzenia sprzyja wspomnieniom i rozmowom. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym graczem, czy po prostu chcesz spędzić miło czas w towarzystwie gier, Nostalgix będzie dla Ciebie idealnym miejscem.

Zapraszamy w Sobotę i Niedzielę od 10:00 do 20:00

Rodzaj biletuCena
Salon gier Nostalgix20 PLN
Nostalgix + zwiedzanie muzeum (normalny)35 PLN
Nostalgix + zwiedzanie muzeum (ulgowy)30 PLN
Nostalgix + zwiedzanie muzeum (senior)30 PLN

Zastosowanie cynku

Pakiety taśm cynkowych produkowanych w Walcowni w 1939 r.

Cynk to pierwiastek należący do grupy metali nieżelaznych, czyli tych, które nie posiadają właściwości magnetycznych. W przyrodzie występuje pod postacią rud galmanu i blendy cynkowej, a jego wyjątkowa odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że jest szeroko wykorzystywany. Pierwotnie cynk używano jedynie do wytopu kolejnych stopów, takich jak mosiądz. Jednak od XIX wieku cynk znalazł swoje zastosowanie także w budownictwie, służąc do produkcji pokryć dachowych, rynien i rur spustowych. Dzisiaj, około połowa całkowitej produkcji cynku jest wykorzystywana do pokrywania stalowych elementów, takich jak karoserie samochodów, garnki czy wanny, w celu ochrony przed korozją. Cynk znajduje również zastosowanie w przemyśle chemicznym jako tlenek cynku oraz pył cynkowy.

W miarę rozwoju technologii zmieniały się również metody pozyskiwania cynku. W Polsce, bogatej w tradycje hutnicze, działają huty cynku, które odgrywają kluczową rolę w produkcji tego metalu. Odlewnie cynku są istotnym elementem przemysłu, a ich produkty mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki.

Jeśli chcesz poznać fascynującą historię i znaczenie cynku w przemyśle, warto odwiedzić Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Muzeum to oferuje unikalną okazję do zgłębienia tajników produkcji cynku.

Początki hutnictwa w Szopienicach

Widok ogólny Huty Wilhelmina w 1929 r. (Zbiory własne MHC Walcownia)

Górny Śląsk słynie z wydobycia węgla, jednak to przemysł hutniczy  przez długie lata stanowił trzon górnośląskiej gospodarki i był istotnym motorem napędowym przemian gospodarczych i społecznych w regionie.

Szczególnie hutnictwo cynku było jedną z najaktywniejszych branż na terenie Górnego Śląska. Do połowy XIX w. przemysł cynkowy, był największym konsumentem wydobywanego na tych ziemiach węgla kamiennego. Z czasem przemysłowcy skupili się na tworzeniu potężnych, samowystarczalnych kombinatów hutniczych oraz zakładów wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach produkcji zatrudniających tysiące robotników. Przykładem jest kombinat hutniczy w Szopienicach dzisiejszej dzielnicy Katowic, którego początków należy upatrywać w rodzinie Giesche.

Początki koncernu ,,Spadkobiercy Gieschego”(,,Georg von Giesches Erben A.G.”) związane są z osobą Georga von Giesche. Był on przedsiębiorcą i jednym z pionierów górniczo-hutniczego przemysłu na Górnym Śląsku. Na początku XVIII w. otworzył w Bobrku, Szarleju i Stolarzowicach kopalnie galmanu, będącego rudą cynku. Wkrótce udało mu się zmonopolizować eksploatację galmanu na mocy cesarskiego przywileju, który wygasł dopiero po niespełna stu latach. Po śmierci Georga Gieschego w 1716 r. nazwa jego firmy ulegała licznym modyfikacjom, a zarząd nad przedsiębiorstwem początkowo objęła wdowa po nim, następnie jego syn Friedrich Wilhelm, który zmarł bezpotomnie. Wówczas firma przypadła w spadku jego siostrze oraz dwóm zamężnym siostrzenicom. Tym samym nazwisko rodowe Giesche zachowało się już tylko w nazwie przedsiębiorstwa. Wciąż jednak pozostawało w rodzinie, a z czasem przekształciło się w spółkę kopalnianą.

W 1834 r, w okolicach wsi Szopienice ,,Spadkobiercy Gieschego” uruchomili hutę cynku o nazwie ,,Wilhelmina”, był to początek dalszych przedsięwzięć spółki na tym obszarze oraz sąsiadujących, takich jak Roździeń, czy Dąbrówka Mała. Obecne Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach również było częścią hutniczego kombinatu i funkcjonowało jako walcownia cynku od 1904 roku. 

NOC W MUZEUM


Noc w Muzeum to nie tylko nocne zwiedzanie Walcowni w upiornych okolicznościach poprzemysłowego odludzia i seans jednego z pierwszych horrorów w historii kina, legendarnego „Nosferatu – symfonia grozy”. Przede wszystkim to szansa na udział w historycznym wydarzeniu – prawdziwej nocy w Muzeum.

Zaczynamy o 21:30 Nocną Szychtą, zwiedzaniem dawnej walcowni blach cynkowych przy wyłączonych światłach i czynnych zadymiarkach. Latarki obowiązkowe! Około 23:00, po zwiedzaniu uczestników zaprosimy na seans jednego z pierwszych filmów grozy w dziejach kina, legendarnego „Nosferatu” w reżyserii nie mniej legendarnego Friedrich Murnau. Na koniec chętni będą mogli spędzić prawdziwą noc w Muzeum.

Ważne informacje:

  1. Udział w wydarzeniu jest odpłatny 90.00 zł / os.
  2. W związku z ograniczoną liczbą miejsc konieczne jest dokonanie rezerwacji a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową.
  3. Walcownia każdemu uczestnikowi zapewnia łóżko polowe harcerskiego typu „kanadyjka”. Koce, śpiwory czy poduszki uczestnicy organizują we własnym zakresie.
  4. Walcownia zapewnia też przekąski i niealkoholowe napoje na seans.
  5. W związku z muzealnym charakterem obiektu mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o dostęp do pryszniców, prosimy wziąć to pod uwagę dokonując rezerwacji.

Pierwsi polscy „harleyowcy”

sfdsdsds
Drużyna łącznościowców I Korpusu Polskiego Generała Dowbor-Muśnickiego z motocyklami Harley-Davidson FE w twierdzy Bobrujsk (fot. ze zbiorów Tomasza Szczerbickiego)

Kolekcja zabytkowych motocykli amerykańskich Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA obejmuje szereg motocykli przedwojennych. Najstarszym eksponatem wystawy jest Harley-Davidson model FE z 1924 r. Jest to model, na którym sfotografowani zostali prawdopodobnie pierwsi polscy “harleyowcy”. Na zdjęciu widzimy grupę motocyklistów, żołnierzy polskich z I Korpusu generała Dowbor-Muśnickiego walczących na terenie Rosji z bolszewicką rebelią. Motocykliści zostali sfotografowani na terenie twierdzy Bobrujsk. Twierdza zdobyta została przez polskie oddziały w lutym 1918 r., fotografia pochodzi z czerwca. Uwagę zwraca brak koalicyjek, pasów i broni – zdjęcie wykonane zostało po internowaniu oddziału przez Niemców. W następnym miesiącu wszyscy Dowborczycy i ich motocykle Harley-Davidson, znaleźli się już na ziemiach polskich.

Zdjęcie pochodzi z książki Tomasza Szczerbickiego pt. Motocykle amerykańskie w Polsce 1918-1945 wydanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w 2015 r.  Książka jest do nabycia w Kasie Muzeum.

Wystawa zabytkowych motocykli amerykańskich to ponad 20 starych motocykli udostępniona do zwiedzania w godzinach otwarcia Walcowni.