Życie Maszyn

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odkryje przed Wami fascynujące związki między przemysłem a sztuką. W industrialnych przestrzeniach Walcowni spotkamy się z Piotrem Sałajczykiem – wybitnym pianistą, kameralistą i pedagogiem, laureatem prestiżowych nagród Fryderyk i Orfeusz. Artysta znany jest z odkrywania zapomnianych dzieł polskiego repertuaru oraz wykonywania muzyki współczesnej.

Podczas spotkania Piotr Sałajczyk opowie o twórczości inspirowanej przemysłem i techniką, w tym o dziełach Władysława Szpilmana, znakomitego kompozytora pochodzącego z Sosnowca, oraz innych artystów zafascynowanych industrialnym światem.

🎬 Wyjątkowym momentem wieczoru będzie projekcja teledysku do utworu „Życie maszyn”, zrealizowanego przez Piotra Sałajczyka w Walcowni jesienią 2024 roku. Ten niezwykły obraz muzyczny oddaje rytm i duszę życia maszyn, jednocześnie podkreślając unikalny klimat naszego muzeum.

🏭 Po projekcji zapraszamy na zwiedzanie Walcowni z przewodnikiem, który przybliży historię szopienickiej walcowni i jej miejsce w przemysłowym dziedzictwie Górnego Śląska.

8.02.205 r. | 18:00 | Bilety 30 PLN / 35 PLN

Johann Christian Ruberg – ,,Śląski Faust”

Rysunek pieca zaprojektowanego przez Johanna Christiana Ruberga

Johann Christian Ruberg, zwany „Śląskim Faustem”, był niemieckim wynalazcą, którego geniusz odegrał kluczową rolę w rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. Jego życie, pełne eksperymentów i odważnych decyzji, zaowocowało stworzeniem przełomowej technologii, która przez ponad 200 lat kształtowała przemysł metalurgiczny w regionie.

Ruberg urodził się w 1746 roku w Lüttgenrode w Niemczech. Niewiele wiadomo o jego młodości, choć według zapisów pszczyńskiego kronikarza Schaeffera rozpoczął studia teologiczne, które porzucił z powodu braku funduszy. Z powrotem w rodzinnym domu zajął się eksperymentowaniem z minerałami i kamieniami gór Harzu, co zainicjowało jego drogę ku technicznym innowacjom.

W 1780 roku Ruberg trafił na Górny Śląsk, gdzie rozpoczął pracę u księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen. Pełnił funkcję sztygara w kopalni Emanuelssegen w Murckach oraz zarządzał hutą szkła w Wesołej, dzisiejszej dzielnicy Mysłowic. To właśnie tam jego talent wynalazczy w pełni się ujawnił.

Ruberg rozpoczął swoje eksperymenty nad wytopem cynku, inspirując się podróżami do hut w Hanowerze, Hesji i Czechach. W 1798 roku w Wesołej zbudował pierwszy w Europie piec do wytopu cynku, w którym wykorzystał tzw. „metodę śląską”. Był to piec muflowy, którego innowacyjność polegała na ciągłości operacji – załadunek surowca i odbiór gotowego produktu odbywały się bez przerywania pracy pieca.

Jak opisał to nadradca hutniczy Karol Jan Bernard Karsten:

„W połowie wysokości płyty był otwór, przez który wsadzana była szyja (rura) głowy muflowej (nadstawki) i uszczelniona. Głowa muflowa służyła do odprowadzania pary cynku i była kształtu pustego leja i przykrytego wypaloną z gliny płytą. […] Na dole głowy muflowej był otwór, przez który zredukowany cynk skraplał się do pojemnika.”

Ten wynalazek znacząco zwiększył efektywność produkcji cynku, zmniejszając koszty i zapotrzebowanie na pracę ludzką. W ciągu tygodnia piec zużywał od 1350 do 1938 kg galmanu i 13 000 kg węgla. Obsługiwały go trzy osoby: dwóch palaczy (sularzy) i jeden wytapiacz (szmelcerz).

Ruberg początkowo strzegł tajemnicy swojego wynalazku. Technologia była pilnie chroniona przez księcia pszczyńskiego, który widział w niej źródło ogromnych zysków. Jednakże wkrótce monopol został przełamany. Antoni Ziobro, niezadowolony współpracownik Ruberga, ujawnił sekrety pieca koncernowi „Spadkobiercy Gieschego” oraz Hucie Królewskiej w Chorzowie.

To wydarzenie przyspieszyło rozwój hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. Już w 1860 roku region odpowiadał za 40% światowej produkcji tego surowca, stając się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na świecie.

Historię hutnictwa cynku oraz jego rozwój na przestrzeni lat można zgłębić, odwiedzając Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach, które w wyjątkowy sposób ukazuje dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska.

Iga Rentel-Konopka

Szopienice, Jałta, Teheran… Niezwykła historia Averela Harrimana

Odkryj fascynującą historię człowieka, którego losy łączą Górny Śląsk z wielką polityką.

Czy wiesz, że William Averell Harriman, zaufany doradca prezydenta Roosevelta, miał swoje związki z Górnym Śląskiem? Zanim został jednym z wpływowych amerykańskich dyplomatów, prowadził interesy w Szopienicach, gdzie jego działania miały istotny wpływ na rozwój przemysłu hutniczego w regionie.

Zapraszamy na niezwykłą prelekcję, która przybliży losy człowieka, łączącego świat przemysłu z najwyższymi szczeblami światowej polityki. Harriman, jako reprezentant USA, uczestniczył w kluczowych momentach XX wieku, takich jak konferencje w Teheranie i Jałcie, gdzie kształtował się nowy porządek świata.

24.01.2025 r. | 18:00 – 20:00

Ferie w Walcowni

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA zaprasza do zwiedzania w okresie ferii zimowych 2025. Jesteśmy dla Państwa codziennie, a w weekendy zapraszamy na wydarzenia specjalne:

DataWydarzenie
14.01Zakochaj się w Walcowni
Konkurs fotograficzny o tematyce industrialnej
19.01Zabierz wnuki do Walcowni!
Zwiedzanie Muzeum z Przewodnikiem oraz warsztaty dla dzieci
24.01Szopienice, Jałta, Teheran… Niezwykła historia Averella Harrimana
Prelekcja i zwiedzanie Muzeum z Przewodnikiem
25.01Żywa historia: opowieść o hucie, walcowni i dawnym życiu
Zwiedzanie Walcowni z byłym pracownikiem
26.01Let’s play!
Warsztaty i zabawy w języku angielskim z native speakerem
8.02Życie Maszyn
Spotkanie z utworami inspirowanymi rewolucją przemysłową
14.02Rozstrzygnięcie konkursu Zakochaj się w Walcowni
16.02Warsztaty kreatywne dla dzieci
23.02Let’s play!
Warsztaty i zabawy w języku angielskim z native speakerem
17.02 – 21.02Zimowa przygoda w Walcowni
Półkolonie językowe