Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje Galę Parowozów – międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw już od sześciu lat. W tym roku zdecydowaliśmy się jednak poszerzyć formułę organizowanego przez nas wydarzenia. Gala Pary będzie imprezą łączącą w sobie najlepsze tradycje i dorobek Gali Parowozów z nowym pierwiastkiem – techniką rolną i użytkową.
Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo. I tę historię właśnie chcielibyśmy opowiedzieć.
Wierzymy, że będzie to wydarzenie bez precedensu – po raz pierwszy w Polsce będzie można zapoznać się z dawną techniką w tak szerokim spektrum. Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej będzie areną, na której – tradycyjnie już – prezentowane będą zabytkowe, czynne lokomotywy parowe. Całodziennym prezentacjom towarzyszyć będą przejazdy zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia. Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność będzie mogła podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, walców parowych, lokomobil oraz samochodów użytkowych zaprezentowanych z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego.
GALA TECHNIKI ROLNICZEJ.
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza serdecznie do udziału w historycznej, pierwszej Gali Techniki Rolniczej – Zlocie Zabytkowych Maszyn Rolniczych i Pojazdów Użytkowych. Gala odbędzie się w dniach 09.09.2017 i 10.09.2017 na terenie folwarku i dworu w Piotrowicach Świdnickich. Weźmie w niej udział kilkadziesiąt zabytkowych ciągników rolniczych, walców parowych, maszyn i pojazdów użytkowych.
W ten wyjątkowy wrześniowy weekend dawny folwark Burghausów po raz pierwszy od bardzo dawna wypełni się gospodarskim życiem…
Folwark powstał wokół wzniesionego przez Jakuba von Zedlitza dworu obronnego pod koniec XVI stulecia. Przez następne lata renesansowy dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli związanych z największymi i najznamienitszymi rodami Śląska. Pod koniec XVIII wieku – podobno w drodze losowania – przypadł w udziale arystokracie, Niklasowi von Burghauss, królewskiemu szambelanowi i znanemu filantropowi. Hrabia znacznie rozbudował majątek ufundował także na jego terenie szpitale dla kobiet i mężczyzn. W nieodległych Łażanach sfinansował budowę pierwszego na kontynencie europejskim mostu żelaznego (20.05.1796 r.).
Dziś zamek jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która na jego terenie organizuje Muzeum Technik Rolniczych, które w przyszłości prezentować będzie historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych w historii Śląska dziedzin aktywności jego mieszkańców- rolnictwa.
GALA PAROWOZÓW.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do udziału w VII Międzynarodowym Zlocie Zabytkowych Lokomotyw GALA PAROWOZÓW 2017. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8.09.2017 – 10.09.2017 i weźmie w niej udział 5 zabytkowych czynnych lokomotyw parowych .
Na trzy wrześniowe dni Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej znów zatętni i wypełni się kolejowym życiem i stanie się miejscem największego na pograniczu polsko – czesko – niemieckim święta dawnej techniki.
Gala Parowozów to przede wszystkim całodzienne prezentacje lokomotyw oraz przejazdy Muzealnych Pociągów Specjalnych.